Telewizor samochodowy to świetny sposób na walkę z nudą dla dzieci podczas długiej podróży albo na zabicie czasu dla kierowców ciężarówek podczas postoju. To prawda, że wielu korzysta w tym celu ze smartfonu lub tabletu. Z kilku istotnych powodów telewizor DVB-T do samochodu jest lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Jedną z zalet jest możliwość odbioru sygnału telewizyjnego bez ponoszenia dodatkowych kosztów, inaczej niż w przypadku smartfonu, gdzie oglądanie filmów w sieci wiąże się z wykorzystywaniem pakietu internetowego. Poza tym oglądanie materiałów w telefonie może być niewygodne ze względu na niewielkie wymiary ekranu. Jest to uciążliwe szczególnie wtedy, gdy jednocześnie chce z tego korzystać kilka osób. Za to kupując dobry telewizor samochodowy, możesz cieszyć się zadowalającą jakością obrazu i dźwięku na większym ekranie. Na rynku sprzętu RTV i elektroniki samochodowej dostępnych jest sporo dobrych telewizorów samochodowych różniących się wielkością i funkcjonalnością.
Jaki telewizor samochodowy do auta osobowego?
Kiedy masz do przebycia dłuższą podróż z rodziną, na pewno przyda ci się telewizor do samochodu dla dzieci (one szczególnie źle znoszą konieczność siedzenia w aucie). Na co powinieneś zwrócić uwagę, dokonując wyboru odpowiedniego modelu?
Telewizor samochodowy zasilany napięciem 12V DC
Koniecznie powinieneś zakupić telewizor do samochodu 12V, który będzie przystosowany do zasilania z gniazda zapalniczki samochodowej o napięciu 12V DC. Dzięki temu będzie możliwe oglądanie go podczas jazdy przez wiele godzin bez przerwy.
Jeśli jednak planujesz korzystać z tego sprzętu nie tylko podczas podróży, ale na przykład przebywając w hotelu lub poza miastem na świeżym powietrzu, warto zainwestować w przenośny telewizor do samochodu, który jest wyposażony w pojemną baterię litowo-polimerową oraz możliwość zasilania z sieci 230V AC. Dzięki baterii będzie można z niego korzystać przez kilka godzin bez zasilania zewnętrznego. A dzięki zasilaniu 230V można go naładować albo na stałe podłączyć do sieci elektrycznej poza autem.
Źródła sygnału
Każdy dobry telewizor samochodowy posiada wbudowany tuner do odbioru analogowego sygnału TV oraz obowiązkowo Tuner DVB-T, który umożliwia odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Jeśli podróżujesz nie tylko na terenie Polski, ale również wyjeżdżasz za granicę, powinieneś przejrzeć specyfikację producenta. Niektóre urządzenia mogą odbierać sygnał telewizyjny tylko w Polsce i w niektórych krajach Europy (dotyczy to tunera DVB-T MPEG-4 H.264). Najlepszy telewizor samochodowy będzie działał we wszystkich krajach Europy (tuner DVB-T2 H.265).
Warto zwrócić uwagę na antenę. Niektóre odbiorniki oprócz anteny zamocowanej na obudowie mają również wyprowadzone wejście na antenę zewnętrzną. Może się to przydać w miejscach, gdzie zasięg sygnału TV jest ograniczony.
Wejście USB umożliwia odtwarzanie filmów (pliki video), muzyki (pliki audio) czy przeglądanie zdjęć zapisanych na nośnikach pamięci USB, czyli na tzw. pendrive. Jeżeli planujesz korzystać z tej funkcji, zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju pliki jest w stanie odtworzyć wybrany telewizor samochodowy. Niektóre popularne formaty plików to:
- pliki video: MP4, DIVX, AVI, MKV, WMV, RMVB, TS
- pliki audio: MP3, WMA, AC3, AAC
- zdjęcia: JPG, JPEG
Zamiennie lub dodatkowo do portu USB można wykorzystać slot na kartę pamięci SD, który również jest na wyposażeniu wielu urządzeń.
Dobre telewizory samochodowe są ponadto wyposażone w wejścia takie jak HDMi, VGA, czy AV, dzięki czemu będziesz mógł za pomocą odpowiednich kabli sygnałowych podłączyć do nich dodatkowe zewnętrzne urządzenia, na przykład samochodowy tuner telewizyjny lub samochodowy odtwarzacz DVD.
Wielkość ekranu telewizora samochodowego
Jeśli podróżujesz osobówką, potrzebny ci będzie mały telewizor do samochodu. Najbardziej popularne do takich zastosowań są ekrany o przekątnej od 7 cali do 12 cali, które bez problemu wpasowują się w przestrzeń wewnątrz auta.
Parametry obrazu
Jest to jedna z najważniejszych cech dobrych telewizorów samochodowych. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na:
- rodzaj matrycy (najczęściej LED)
- format wyświetlania (najbardziej popularny 16:9 lub 4:3)
- rozdzielczość (zazwyczaj HD bądź HD Ready)
- jasność ekranu i kontrast
- kąt patrzenia, który ma szczególne znaczenie podczas oglądania telewizora przez kilka osób w bliskiej odległości od urządzenia
Teraz przechodzimy do 3 sposobów montażu telewizora samochodowego.
Telewizor podwieszany do samochodu (inaczej podsufitowy)
Takie urządzenie składa się z podstawy montażowej (nieraz wyposażonej w panel przyciskowy) oraz ekranu. Podstawę mocuje się za pomocą śrub do sufitu w samochodzie, natomiast ekran jest ruchomy (może być składany, obrotowy a najlepsze telewizory samochodowe posiadają ekran wysuwany automatycznie poprzez sterowanie z pilota).
W wykonaniu podwieszanym najczęściej można spotkać same monitory przeznaczone do odtwarzania multimediów, ale pozbawione tunera TV. Na szczęście bez problemu można do nich dołączyć samochodowy tuner telewizyjny.
Telewizor na zagłówek do samochodu
Jest to odbiornik wyposażony w dodatkowy uchwyt do zamocowania na zagłówku samochodowym. Najpierw mocuje się uchwyt do zagłówka (a dokładniej do jego prętów mocujących), a następnie wpina w niego telewizor. Występują też wersje, które można zamocować do szyby samochodowej za pomocą przyssawki (podobnie jak mocuje się uchwyt do telefonu lub nawigacji samochodowej).
Zagłówek multimedialny
To bardzo ciekawe urządzenie, które świetnie komponuje się z wnętrzem samochodu i wygląda bardziej profesjonalnie niż urządzenia podwieszane lub mocowane w inny sposób. Zagłówek multimedialny montuje się w miejsce fabrycznego, standardowego zagłówka. Jest on wyposażony w pręty mocujące do fotela. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby rozstaw i średnica prętów w zagłówku były zgodne z otworami w fotelu. Na szczęście rozstaw prętów jest zazwyczaj regulowany.
Zagłówek (podobnie jak monitor podwieszany) jest przeznaczony do odtwarzania różnego rodzaju plików multimedialnych oraz może posiadać tuner FM do odbioru stacji radiowych, których można słuchać po podłączeniu słuchawek bezprzewodowych bądź przewodowych. Oczywiście jest również możliwość podłączenia zewnętrznego samochodowego tunera telewizyjnego, dzięki czemu otrzymujesz dobry telewizor samochodowy. Istnieje również możliwość podłączenia prostej konsoli do gier.
Jaki telewizor do TIRa?
Jeżeli jesteś kierowcą samochodu ciężarowego, to oczywiście nie oglądasz telewizora w czasie jazdy, ale może ci się on przydać podczas postoju, odpoczynku lub w oczekiwaniu na załadunek. Na rynku jest sporo dobrych telewizorów samochodowych, które nie tylko idealnie sprawdzą się w kabinie samochodu ciężarowego, ale również na pokładzie busa, autobusu, kampera, a nawet jachtu.
Jaki telewizor samochodowy wybrać do takich zastosowań? Zwróć uwagę na kilka istotnych cech.
Telewizor do TIRa zasilany napięciem 24V DC
W odróżnieniu od aut osobowych, w przypadku TIRa będzie ci potrzebny telewizor do samochodu 24V, gdyż właśnie takie napięcie zasilania z akumulatora występuje w samochodach ciężarowych. Na szczęście najlepsze telewizory samochodowe są przystosowane do zasilania na kilka sposobów do wyboru – 12V DC, 24V DC albo 230V AC. To ostatnie będzie ci potrzebne, jeśli w czasie postoju chciałbyś przenieść i podłączyć telewizor do gniazda 230V na przykład w hotelu albo na polu namiotowym czy kempingu. Z tego samego powodu telewizory samochodowe można z powodzeniem wykorzystywać w domkach letniskowych czy innych podobnych miejscach.
Źródła sygnału
Podobnie jak w przypadku wyżej omówionych telewizorów do aut osobowych, telewizor do TIRa może być wyposażony w tuner DVB-T, wejścia USB, HDMi i SD oraz wejścia AV umożliwiające podłączenie innych urządzeń. Dodatkowo możesz wyposażyć go w antenę zewnętrzną wzmacniającą sygnał, którą można zamontować na zewnątrz pojazdu.
Najlepsze telewizory samochodowe mają zamontowany nawet tuner DVB-S do odbioru telewizji satelitarnej.
Wielkość ekranu
Ponieważ kabina samochodu ciężarowego lub autobusu zapewnia dużo więcej przestrzeni niż auto osobowe, więc można sobie pozwolić na większy ekran.
Dlatego producenci telewizorów samochodowych oferują do tych zastosowań ekrany o wielkości od 12 cali poprzez 15,6 cali, 18,5 cali, 21,5 cali aż do nawet 24 cali.
Parametry obrazu
Określa się je podobnie jak w przypadku mniejszych telewizorów do aut osobowych. Zrozumiałe jednak jest to, że większy ekran umożliwia bardziej komfortowe oglądanie ulubionych programów.
Podobnie jak w przypadku telewizorów do osobówek przechodzimy teraz do sposobów montażu.
Montaż za pomocą uchwytu
Większe telewizory lub monitory można zamontować w kabinie pojazdu za pomocą uchwytu naściennego, podobnego do tych, które stosuje się do powieszenia telewizora na ścianie w budynku. Taki uchwyt składa się z dwóch części. Jedną mocuje się płaskiej powierzchni wewnątrz kabiny, a drugi przykręca się do korpusu telewizora. (Ważne, żeby telewizor miał odpowiednio do tego przystosowane otwory w standardzie VESA 75 x 75 lub 100 x 100.) Następnie oba elementy łączy się w celu zawieszenia telewizora. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwa regulacja kąta nachylenia monitora.
Ważna informacja przy zakupie uchwytu do telewizora: Producenci uchwytów deklarują minimalne i maksymalne wymiary oraz wagę telewizora.
Montaż na podstawce
Jak już wspomnieliśmy, przenośny telewizor do samochodu możesz wykorzystywać zarówno w kabinie pojazdu, jak i do odbioru sygnału telewizyjnego w innych miejscach. Dlatego standardowo urządzenia te są wyposażone w podstawę mocowaną śrubami, której można użyć, kiedy na przykład chcesz postawić telewizor w kempingu, domku letniskowym albo pokoju hotelowym.
Cena zakupu telewizora samochodowego
Z uwagi na niewielkie gabaryty w porównaniu z telewizorami stacjonarnymi używanymi w domu, również cena telewizorów mobilnych jest relatywnie niższa.
Za dobry telewizor samochodowy przeznaczony do auta osobowego trzeba zapłacić w granicach 500 zł. Każdy będzie wyposażony w tuner DVB-T, głośniki stereo, pilot oraz niezbędne okablowanie i wiele innych udogodnień. Ciekawą funkcją, za którą warto dopłacić, jest PVR, czyli nagrywanie wybranych programów przez port USB z kompatybilną pamięcią (pendrive) lub twardym dyskiem.
Niewiele wyższą kwotę rzędu kilkuset zł trzeba wydać na większy odbiornik dedykowany do TIRa.
Producenci telewizorów samochodowych
Telewizory samochodowe nie są specjalnością czołowych marek sprzętu RTV, takich jak SAMSUNG czy LG. Można je za to znaleźć w ofercie takich producentów jak Mistral oraz NVOX.
Telewizor samochodowy - Ranking 2024
Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Telewizor samochodowy, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Ranking | Telewizor samochodowy | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Pioneer AVH Z7200DAB | Aktualna Cena | |
2 | Vordon HT-877BT | Aktualna Cena | |
3 | Pioneer AVH Z5200DAB (AVH-Z5200DAB) | Aktualna Cena | |
4 | Pioneer AVH-Z2200BT | Aktualna Cena | |
5 | Blaupunkt SantaCruz 370 | Aktualna Cena |
Do samochodu polecam Manta 24LFN122D nie dość, ze tani to spoko wygląda a jakość także jest dobra.
Bardzo bardzo fajny telewizor dla osób które nie mają żadnych wymagań i oczekiwań typu internet itp, telewizor kupiony tacie na działkę i jest bardzo zadowolony. Bardzo dobra cena.
Za 24 cale i na podłączenie 12 V to według mnie jest ” tanio jak barszcz. Naprawdę super sprawa, ładnie wygląda na działce. Żadnych zastrzeżeń co do działania.
Jak z jakością jego wykonania? Czy to jest lepszy plastik? Podczas jazdy nie rozwali się ? Jakość obrazu dźwięku będzie okej ?
Ja mam 22 cale 22LFN123D akurat ten model sprawdza się super z kamperze, jak na taką cenę obraz super ! Jakości wykonania także okej
Ja polecam przenośne DVD Sensor na dwa ekrany. Można zamontować z tyłu i bez problemu oglądać co się chce. Na pewno dobry telewizor samochodowy byłby super rozwiązaniem, ale u nas w samochodzie jest za mało miejsca na takie rozwiązanie. Dlatego też lepiej było kupić coś takiego.
Nie tak dawno kupiłem mały telewizorek, naprawdę niewielki. Jeżdżę często w trasy i potrzebowałem czegoś do oglądania wiadomości i filmów. Ale rzadko to robię, więc to raczej potrzeba na czarną godzinę. Wcześniej miałem przenośny odtwarzacz i też świetnie się sprawdzał.
Jeśli ktoś nie chce oglądać na tablecie i ma duży samochód to ja polecam model PHILIPS 24PHS4304/12. Telewizor jest świetny. Jakość kolorów i obrazu bardzo dobra. Dobry telewizor samochodowy w super cenie. Z mężem go posiadamy i bez problemów oglądamy filmy na wakacjach w aucie.
Również posiadam ten model telewizora. Ze swojej strony polecam go bardzo. Cena niska jak na takie urządzenie. W samochodzie, ja na ciężarówce, świetnie sieci i doskonale się go ogląda. W tym modelu mamy 24 cale, HD Ready, 1366 x 768, USB – multimedia, USB – nagrywanie, 2x HDMI, 1x USB. Odświeżenie ma Picture Performance Index 200. Fajny model, dobry telewizor samochodowy.
Jestem od kilku lat kierowcą Tira i wyjeżdżam w długie trasy. Dlatego też muszę mieć coś dobrego, na czym będę mógł w wolnym czasie oglądać filmy. W przerwach oprócz spania trzeba się zrelaksować :-) Wcześniej myślałem, że trzeba oglądać tylko na tablecie, więc tak robiłem. Aż w końcu kupiłem sobie dobry telewizor samochodowy. Wybrałem Blaupunkt i chwalę sobie ten telewizorek. Niczego się nie spodziewałem, a jakość jest bardzo dobra.