Multiswitche są urządzeniami, które służą do dystrybuowania sygnału telewizji satelitarnej oraz naziemnej za pomocą jednego kabla. W artykule podpowiadamy, jak działają i czym są multiswitche, a także jak dobrać je do domowej instalacji antenowej.
Jak działa multiswitch?
Sygnały TV satelitarnej oraz naziemnej biegną dwoma wydzielonymi torami w całej instalacji antenowej, a dopiero w mutliswitchu łączą się (sumują). Urządzenie obrabia obydwa sygnały niezależnie. Sygnał satelitarny jest obligatoryjnie wzmacniany w multiswitchu, zwykle za pomocą tranzystorów, natomiast wzmocnienie sygnału naziemnego jest opcjonalne.
W przypadku gdy tor sygnału naziemnego jest pasywny – czyli sygnał nie jest wzmacniany – wówczas multiswitch dzieli sygnał na rozgałęźnikach. W przypadku gdy tor sygnału naziemnego jest aktywny, wówczas urządzenie wzmacnia go tak, jak ma to miejsce w przypadku sygnału satelitarnego.
Bierny (niewzmacniany) tor może transmitować dowolnie wysoki sygnał, natomiast tor aktywny (wzmacniany) odznacza się pewnymi ograniczeniami dotyczącymi wysokości sygnału.
Multiswitch może także służyć do wprowadzania do instalacji sygnałów pochodzących z dwóch niezależnych anten pochodzących od różnych abonamentów. Natomiast do torów sygnałów naziemnych można także podłączyć wyjście zwrotnicy antenowej, a także wielozakresowy i wielokanałowy wzmacniacz antenowy. W ten sposób możliwe jest wprowadzenie do instalacji antenowej sygnałów telewizji DVB-T oraz sygnałów stacji radiowych UKF.
Każdy odbiornik TV-SAT podłączony do wyjścia multiswitcha otrzymuje sygnał w taki sposób, w jaki uzyskałby go w przypadku podłączenia konwertera Single do własnej anteny satelitarnej.
Klasa jakości multiswitchów
Klasa jakości tego typu urządzeń określana jest poprzez maksymalny poziom wejściowy toru naziemnego. Zwykle wynosi ona od 80 do 106 dBμV. Im większa klasa, tym lepiej. W dużych aglomeracjach miejskich bardzo łatwo przekroczyć 80 dBμV – przykładowo pierwszy program TVP nadawany jest z dużą mocą. Moc ta jest w stanie przesterować tranzystory obecne w aktywnym torze sygnału naziemnego, co determinuje zator w multiswitchu. Tzw. „zatkanie się” urządzenia powoduje silne zakłócenia interferencyjne, a na ekranie odbiorników zwykle pojawia się czarny ekran.
Rodzaje multiswitchów
Wybór multiswitcha uzależniony jest od wielu zmiennych – między innymi od: ilości aktywnych użytkowników, pasm, satelitów, zastosowanych konwerterów.
Multiswitche 4-wejściowe i 5-wejściowe to najpopularniejsze rozwiązanie. Umożliwiają uzyskanie H/V pasma górnego, czy też H/V pasma dolnego, przez co pozwalają na odbiór wszystkich programów z jednego satelity. W mutliswitchach 5-wejściowych piąte wejście pozwala na dodanie do instalacji satelitarnej sygnałów radiowych lub pochodzących z naziemnej telewizji DVB-T. W takich multiswitchach sygnały satelitarne wzmacniane są o 5 dB, natomiast sygnały RTV (radiowe FM i DAB) tłumione są o -3 dB. Związane jest to z koniecznością uniknięcia przesterowania.
Innymi popularnymi multiswitchami są multiswitche 9-wejściowe, które pozwalają odbierać niezależnie pasma H/V górne i G/V dolne z dwóch satelitów, a także sumować sygnały DAB i radiowe. Ich sterowanie odbywa się poprzez kabel w.cz. Poprzez napięcie z zasilających konwerterów 14/18 V i z sygnału przełączającego 0/22 kHz. Poza tym w multiswitchach 9-wejściowych istnieje także sterowanie DiSEqC.
Największymi standardowymi multiswitchami są multiswitche 13-wejściowe, które obsługują trzy niezależne satelity oraz sygnały naziemne (DAB i radiowy). W przypadku multiswitchów 17-wejściowych dodatkowo dochodzi jeszcze jeden obsługiwany satelita.
Jeżeli jednak sieć antenowa musi obsłużyć większą ilość użytkowników, wówczas stosuje się multiswitche kaskadowe, które łączy się szeregowo. Sygnały z wyjść przelotowych podłączane są do kolejnego multiswitcha, natomiast sygnały z wyjść odgałeźnych doprowadzane są do abonentów. Takie rozwiązania stosuje się zwykle w budynkach wielokondygnacyjnych.
Jak działa instalacja multiswitchowa?
Sygnały odbierane przez antenę DVB-T oraz z anteny radiowej przechodzą do zwrotnicy antenowej. Dalej zsumowane sygnały w zwrotnicy przechodzą do odpowiedniego wejścia multiswitcha. Jeżeli sygnały te są zbyt słabe, wówczas w miejscu zwrotnicy dodatkowo ulegają one wzmocnieniu poprzez wzmacniacz antenowy. Do multiswitcha bezpośrednio biegną sygnały odebrane przez antenę TV-SAT i przetransformowane przez konwerter LNB (ang. Low Noise Block Converter).
Dalej z każdego wyjścia multiswitcha biegną sygnały sumacyjne. Są to cztery sygnały wyjściowe konwertera QUATTRO i zsumowane sygnały FM i DAB oraz telewizji DVB-T. Wyjścia radiowe i telewizyjne działają zupełnie jak w standardowym gnieździe antenowym, natomiast wyjścia satelitarne przenoszą napięcie stałe 14/18 V i sygnały sterujące DiSEqC oraz 22 kHz do odbiornika satelitarnego. Dzięki sygnałom sterującym multiswitch rozróżnia, który z czterech sygnałów ma podać na wyjście.
Dobór multiswitcha oraz montaż instalacji satelitarnej warto uzgodnić z profesjonalnym monterem. Tylko wtedy uzyskamy gwarancję poprawnie zainstalowanej sieci oraz bezpieczeństwa użytkowników.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Multiswitch
1. Telmor Rozgałęźnik abonencki RA-3F
Rozgałęźniki abonenckie serii RA służą do rozgałęziania lub sumowania sygnałów radiowych i telewizyjnych w instalacjach antenowych zbiorowych i indywidualnych. Umożliwiają przejście sygnałów z jednego przewodu koncentrycznego na 2 lub 3 przewody, przy zachowaniu równomiernego podziału mocy sygnału wejściowego.
Konstrukcja obudowy rozgałęźników pozwala na jego instalację w plastikowej obudowie typu OGF (myszka). Dzięki temu rozgałęźnik może być stosowany w instalacjach antenowych jako gniazdo ...
Telmor Zwrotnica ZWR-210DC VHF/UHF: Polecam
Dla mnie coś takiego jak Opticum QUAD LQP-04H jest wystarczające. Małe, ale daje radę. Cena o wiele niższa niż za najlepszy multiswitch ale działanie tak samo dobre.
Miałem właśnie napisać, że Opticum Multiswitch OMS jest jednym z lepszych do polecenia. Sam posiadam i uważam, że to bardzo dobry Multiswitch. Cenowo też wychodzi okej.
U nas dobry Multiswitch załatwił całą robotę. Niczego więcej nie potrzeba. Osobiście polecam markę Terra, dobry, sprawdzony sprzęt, który posiadam już kilka lat. Przystępna cena w stosunku do jakości.
Ja zastanawiałam się nad Opticum bo słyszałam, że to dobry Multiswitch, ale muszę zobaczyć też na markę, którą polecasz, bo widziałam chyba ją w sklepie. Wolę wybrać coś poleconego…
U mnie telewizja naziemna nie działa zbyt dobrze, więc może kupię multiswitch. Nie widziałam nigdy o jego istnieniu, ale może to jest rozwiązanie dla moich problemów… Kto wie :-) Teraz już chociaż wiem czego powinnam szukać.