Częstym widokiem w wielu domach jest powieszony w centralnym miejscu w salonie kilkudziesięciocalowy telewizor LED, OLED a na nim … warstwa kurzu. W tym momencie cały urok tego nowoczesnego sprzętu pryska, a jeszcze gorzej jest po jego włączeniu. Nawet niewielki pyłek na powierzchni ekranu spowoduje rozmazywanie obrazu i pogorszenie jego jakości. Na początku z reguły się tego nie zauważa, później wzrok się przyzwyczaja, i dopiero po wyczyszczeniu widać, jak duża jest różnica pomiędzy telewizorem zakurzonym a idealnie czystym. Niestety te sprzęty są mocno narażone na osadzanie kurzu i pyłu, w domach z małymi dziećmi kolejnym problemem są wszechobecne odciśnięte małe paluszki. Dlatego też warto regularnie czyścić ekrany swoich telewizorów, trzeba to jednak robić umiejętnie. Współczesne telewizory są bowiem dość delikatne, i nieumiejętnie zabierając się za tę czynność można spowodować ich porysowanie lub nawet nieodwracalne uszkodzenie.
Przygotowanie ekranu do czyszczenia
Przy niewielkich zabrudzeniach ekran telewizora można czyścić od razu, bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli jednak warstwa kurzu będzie grubsza, to przed użyciem środków czyszczących warto ją wcześniej zetrzeć. Można użyć do tego celu suchej, delikatnej szmatki, najlepiej wykonanej z mikrofibry. Generalnie zaleca się używanie właśnie tego rodzaju materiału do czyszczenia ekranów telewizorów, monitorów i innych wrażliwych powierzchni. Mikrofibra jest bardzo delikatna i nie pozostawia po sobie żadnych włókien, dzięki czemu idealnie się nadaje do takich celów. Wielu producentów sprzętu elektronicznego dołącza do zestawu ściereczkę, w razie potrzeby można taką bez problemów kupić w każdym sklepie komputerowym czy elektronicznym.
Jeśli planuje się używać jakiś preparatów, to obowiązkowo telewizor należy wcześniej wyłączyć z sieci i poczekać aż ostygnie. Wielu osobom nie chce się tego robić, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to urządzenie elektryczne, i zawsze istnieje ryzyko porażenia prądem. Boczne ramki telewizorów wykonane są z innych materiałów, je można przecierać miękką, lekko zwilżoną szmatką.
Profesjonalne preparaty do czyszczenia ekranu telewizora
Ekrany telewizorów i monitorów najlepiej czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami. Powłoki ekranów wykonane są z delikatnych, wrażliwych na mocniejsze chemikalia powłok, dlatego trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić. Wybór takich środków na rynku jest całkiem spory, można je znaleźć między innymi w sklepach ze sprzętem RTV i AGD, komputerowych czy w większości marketów. Mogą być w formie płynów, żelów czy pianek – tak naprawdę nie ma to większego znaczenia dla skuteczności czyszczenia. Znacznie ważniejszy jest skład – a w nim nie powinny się znajdować takie substancje jak amoniak, toluen, chlorek metylu, aceton czy alkohol etylowy.
Teoretycznie jeśli na opakowaniu będzie pisało, że produkt jest przeznaczony do czyszczenia ekranów LCD i LED to powinno tak być, ale warto dla pewności dokładnie to sprawdzić. Dobry preparat do czyszczenia ekranu powinien sobie dobrze radzić nie tylko z kurzem, ale też odciskami palców czy innymi zabrudzeniami. Niektóre produkty tego typu posiadają też właściwości antystatyczne, zapobiegające ponownemu osadzaniu się kurzu na powierzchni.
Domowe sposoby na czysty ekran
Najbezpieczniejsze dla ekranu telewizora będą dedykowane preparaty, można jednak skutecznie je zastąpić produktami ogólnie dostępnymi w domu. Na początek klasyka, czyli pomagająca w licznych przypadkach woda z octem. Można nią skutecznie usuwać zanieczyszczenia z powierzchni ekranu, ale ważne jest prawidłowe przygotowanie roztworu. Należy używać wyłącznie wody destylowanej, i rozcieńczyć nią ocet w proporcji 1:1.
Delikatne płyny do mycia okien również mogą zastąpić profesjonalne środki, ale z nimi trzeba bardzo uważać. Po pierwsze skład – płyn nie powinien zawierać alkoholi, amoniaku, acetonu i innych mocnych związków. Po drugie – ilość, kilka lub kilkanaście kropel naniesionych na ściereczkę z fibry w zupełności wystarczy.
W pozbyciu się uporczywych zanieczyszczeń może też pomóc alkohol izopropylowy, który zresztą znajduje się w składzie niektórych profesjonalnych środków czyszczących. Przygotowując roztwór do mycia także należy zwracać uwagę na proporcje, jeśli alkohol jest w stężeniu 70%, to należy go dodatkowo rozcieńczyć taką samą ilością wody. Zbyt wysokie stężenie może zniszczyć powierzchnię ekranu, z kolei zbyt niskie obniży skuteczność czyszczenia.
Czego należy unikać przy czyszczeniu ekranu telewizora
To, w jakiej formie ekran telewizora będzie po czyszczeniu, zależy od tego, jak zostanie ono wykonane. Przede wszystkim należy unikać używania szmatek do kurzu, gąbek do mycia naczyń, ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych – wszystkie te materiały mogą bowiem spowodować zarysowania lub nawet poważniejsze uszkodzenia delikatnej powierzchni. Dodatkowo po ich użyciu często pozostają włókna materiału lub fragmenty papieru, które nie najładniej wyglądają.
Nawilżane chusteczki także nie są dobrym rozwiązaniem, pomimo pozornej delikatności mogą powodować malutkie zarysowania, pogarszające z czasem jakość obrazu. Obowiązkowo trzeba też unikać stosowania środków zawierających alkohol, aceton, amoniak czy inne rozpuszczalniki. One z kolei mogą reagować z materiałami, z których wykonuje się ekrany, i także przyczynić się do ich zniszczenia.
Odpowiednia ściereczka i preparaty są bardzo ważne w czyszczeniu ekranów telewizorów, ale nie mniej istotne jest też to, w jaki sposób się ich używa. Tu przede wszystkim należy unikać zbyt mocnego naciskania ekranu, gdyż może to być przyczyną uszkodzeń wewnętrznych elementów matrycy. Nawet jeśli są większe zabrudzenia, to trzeba się powstrzymać od wycierania ich z całej siły – chyba że chce się szybko kupować nowy sprzęt. Nie powinno się też aplikować środka czyszczącego bezpośrednio na ekran, gdyż przy dużej jego ilości także może dojść do jakiś uszkodzeń. Najlepiej niewielką ilość preparatu nałożyć na szmatkę i dopiero wtedy zabierać się za czyszczenie.
Jak dobrze czyścić ekran telewizora?
Kupując telewizor należy od razu pomyśleć o zorganizowaniu odpowiedniego zestawu czyszczącego. Bardzo łatwo bowiem jest uszkodzić jego ekran, i oszczędności rzędu 20-30 złotych, bo za tyle można już kupić dobre jakościowo preparaty skończą się koniecznością wymiany sprzętu za kilka tysięcy. Poniżej zostały zebrane najważniejsze zasady związane z bezpiecznym czyszczeniem ekranów – stosowanie się do nich zapewni długi żywot i piękny wygląd każdemu telewizorowi.
1. Używanie odpowiedniej ścierki i preparatu
Do czyszczenia ekranów telewizorów najlepsze są specjalne preparaty, które są do kupienia już za kilkanaście złotych. Można też sobie poradzić domowymi środkami, ale delikatnymi, nie zawierającymi alkoholu, acetonu i amoniaku. Jeśli chodzi o ściereczki, to zalecane są z mikrofibry, należy unikać papierowych ręczników, chusteczek czy ścierek do kurzu.
2. Nakładanie preparatu na ścierkę a nie na ekran
Środek czyszczący należy aplikować na ściereczkę, a nie bezpośrednio na ekran. Zbyt duża jego koncentracja w jednym miejscu może spowodować uszkodzenie delikatnej powłoki. Nie należy też przesadzać z ilością preparatu, ściereczka powinna być delikatnie namoczona, a nie ociekająca płynem.
3. Unikanie wlewania płynu za ramki
Przy czyszczeniu trzeba uważać, żeby preparat nie dostał się pod ramkę ekranu, może to bowiem spowodować uszkodzenie elektroniki znajdującej się wewnątrz. Szczególnie jest to ważne przy płynnych preparatach, dlatego też należy rozsądnie dozować ilość płynu i zachować ostrożność przy zewnętrznych częściach ekranu.
4. Delikatne czyszczenie
Ekrany telewizorów są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, może więc też zaszkodzić zbyt energiczne czyszczenie. Szmatkę z preparatem należy bardzo lekko przyciskać do powierzchni – dzięki temu ograniczy się ryzyko zarysowań oraz uszkodzenia matrycy.
5. Uwaga na drobiny
O szmatce z mikrofibry było już kilka razy wspominane, ale warto jeszcze podkreślić, że musi być ona czysta. Dlatego przed każdym użyciem należy ją dokładnie strzepnąć, żeby pozbyć się pyłu czy piasku, a jeśli będzie zbyt brudna, to ją wcześniej wyprać. Nawet jedno zaplątane ziarenko piasku może narobić sporo szkód przy czyszczeniu, dlatego stan szmatki jest bardzo ważny.
6. Czyszczenie rogów
Zgromadzony w rogach brud może być trudny do usunięcia za pomocą szmatki, w takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się patyczki kosmetyczne. Wystarczy je lekko zwilżyć wodą lub preparatem czyszczącym, i delikatnie pozbyć się zanieczyszczeń. Obowiązują przy tym identyczne zasady, jak przy czyszczeniu ekranu, czyli delikatność i uważanie, żeby nic się nie wlało pod ramkę.
Co zrobić żeby uniknąć kurzu na ekranie
Czyszczenie telewizora raz na kilka miesięcy, jak już zalegający na ekranie kurz zacznie przeszkadzać w oglądaniu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń będzie wymagało sporo pracy i często użycia większej ilości środków preparatu, a to zawsze niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia sprzętu. Dużo korzystniejsze jest regularne wycieranie kurzu, najlepiej co kilka dni. Z reguły wystarczy wtedy użycie samej ściereczki, bez konieczności sięgania po środki chemiczne. Wybierając preparat do czyszczenia ekranu telewizora warto zwrócić też uwagę, czy posiada on działanie antystatyczne. Takie środki są odrobinę droższe, ale dzięki swoim właściwościom znacznie ograniczają osadzanie drobinek kurzu na powierzchni ekranu.
Czym czyścić ekran telewizora? - Ranking 2024
Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Czym czyścić ekran telewizora?, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Nie stosuję do czyszczenia żadnych dodatkowych środków. Moim zdaniem dobry sposób na czyszczenie ekranu telewizora to zwykła ściereczka z mikrofibry. Wystarczy. Nic skomplikowanego.
Dla mnie wystarczy szmatka z mikrofibry i dedykowany płyn, ewentualnie sama szmatka zamoczona w wodzie. Ona bardzo dobrze ściera kurz. I problem z głowy, już nie trzeba się zastanawiać czym czyścić ekran telewizora. Kilka złotych i efekt murowany.
Ja uważam, że profesjonalne preparaty do czyszczenia ekranu telewizora bardzo dobrze się sprawdzają. Nie wiem jak udaje się usunąć kurz bez nich, bo u mnie on osiada momentalnie i niestety bez tych środków nie da się posprzątać.
Ja nie czyszczę gotowymi środkami. Myślę, że czyszczenie ekranu telewizora może odbywać się jedynie za pomocą ścierki z mikrofibry. Jeżeli nie ma zabrudzeń, a jedynie kurz, to spokojnie można obejść się bez środków dodatkowych.
Też ostatnio kupiłam nowe ścierki z mikro i jestem zadowolona z efektu, ale czasami muszę jednak przetrzeć jakimś preparatem, bo dzieciaki potrafią odbić kilka palców jak ich nie przypilnuję ;-) Myślę, że czyścić ekran telewizora można domowymi środkami takimi co nie zniszczą tej powłoki.